O gradovima [Communicating Cities] je inicijativa prvi put održana tokom 2022. godine kao deo projekta Evropa po Feješu, zvaničnog programa Novi Sad – Evropska prestonica kulture, podržanog od strane Grada Novog Sada kroz javni konkurs za sufinansiranje projekata u kulturi, te prerasta u nasleđe koje baštini Centar Struktura sa partnerima. O gradovima je inicijativa koja podrazumeva izložbu, i panelnu debatu sa gostom/gošćom iz inostranstva na temu vizuelnog i kulturnog identiteta grada Novog Sada u poređenju sa drugim kulturama i iskustvima. Prošlogodišnja izložba i panelna diskusija su bili u kontekstu iskustava gradova Španije i Vijetnama – odakle su nam gostovali umetnici i panelisti. Ove 2023. godine u izložbenom prostoru Turističke organizacije Novog Sada, prezentovali smo radove Andree Posade Eskobar (Kolumbija, 1986) koja radi vizuelne identitete konferencija Ujedinjenih nacija proteklih 10 godina koje su u vezi sa urbanim razvojem, kao i brendiranje gradova na poziv vlada zemalja ili gradova (Kuala Lumpur, Kito, Katovice, Abu Dabi, Madrid, Barselona, i drugi). Andrea Posada Eskobar je bila gošća Novog Sada i učesnica panelne diskusije, a njeni radovi za druge gradove i države prezentovani i diskutovani kroz poređenje sa iskustvima Novog Sada.

U programu su pored gošće učestvovali: Srđan Zorić, arhitekta koji radi za Grad Novi Sad i koji je doktorand na Fakultetu tehničkih nauka na temi urbanog menadžmenta, Bojan Petrović koji je predstavljao Turističku organizaciju Grada Novog Sada, Jelena Kosovac koja vodi komunikacije i socijalne medije za Fondaciju Novi Sad – Evropska prestonica kulture, kao i Željko Grulović koji je menadžer organizacije Šok Zadruga koja okuplja veliki broj umetnika koji predstavljaju alternativnu scenu u gradu poslednje tri decenije. Moderator tokom panelne diskusije je bio arhitekta Ilija Gubić.

Dok su Bojan Petrović i Jelena Kosocac istakli da u publikacijama i na socijalnim medijima grada se uglavnom koriste fotografije centra grada i Petrovaradinske tvrđave, povela se diskusija sa intervencijama iz publike da li bi neki drugi delovi Novog Sada, uključujući i stambena naselja mogli da budu identitet i prepoznatljiva slika grada. Željko Grulović je napomenuo aktivnosti Šok Zadruge, posebno performanse i instalacije koje umetnici izvode na javnim otvorenim prostorima, gde grad izlazi u susret i podržava aktivnosti u vezi sa kulturom i umetnošću – koje svakako doprinose slici grada. Srđan Zorić pojasnio je kako novi arhitektonsko urbanistički projekti mogu značajno uticati na sliku grada, te je dobra praksa da se do najboljih rešenja dođe kroz javne konkurse. On je naveo niz arhitektonsko urbanističkih konkursa koje je grad organizovao poslednjih godina za objekte od značaja, koji će nakon izgradnje značajno uticati na sliku grada.

Andrea Posada Eskobar je navela da ona kao dizajnerka prvo što uočava u gradu je paleta boja objekata u užem i širem centru, za šta tvrdi da je jedinstveno i da bi dizajnerska rešenja određenih inicijativa grada mogla odatle da se inspirišu. Napominje i kako grad Madrid ima svog brend-menadžera kojem je zadatak da svi posteri, objave, ulaznice, itd. u Madridu imaju isti dizajnerski jezik, što je postala svojevrsna atrakcija, gde turisti (i kolekcionari) sakupljaju razne postere iz Madrida.

Zaključeno je da bi gradske institucije mogle koordinisano da promišljaju i rade na identitetu, odnosno slici grada.