O NAMA / ABOUT US

O NAMA

Centar za održivi urbani razvoj i kulturu „Struktura” je nevladino i neprofitno udruženje osnovano 2008. godine. Centar „Struktura” radi na projektima i programima koji promovišu zaštitu životne sredine, održivi razvoj urbanih sredina, umetnost i urbanu kulturu, a sve u skladu sa svetskim i evropskim razvojnim agendama čiji je Srbija potpisnik. Tokom 2016. godine, Centar „Struktura” je zajedno sa Ujedinjenim nacijama, Kolumbija Univerzitetom iz Njujorka i Univerzitetom u Beogradu organizovao debate na svetskim forumima u Indoneziji i Ekvadoru, na temama skorih migracija, smeštaja izbeglih lica i nelegalne nadogradnje objekata. Zatim, 2017. godine, Centar „Struktura” je preveo na srpski Novu urbanu agendu uz podršku Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu i organizovao brojne događaje u vezi sa implementacijom agende u Srbiji i regionu. Na Svetskom urbanom forumu u Maleziji, 2018. godine, centar „Struktura” je organizovao panel o implementaciji Nove urbane agende na Balkanu, sa predstavnicima državnih institucija Srbije, Hrvatske i Ujedinjenih nacija.

ABOUT US

The Center for Sustainable Urban Development and Culture “Structure” is a non-governmental and non-profit organization founded in Serbia in 2008. “Structure” focuses on projects and programs that promote environmental protection and sustainable development of cities, in accordance with the global and European development agendas to which Serbia is a signatory.

In 2016, with the support of the United Nations, Columbia University in New York City, and the University of Belgrade, “Struktura” organized a series of open talks and debates at various world forums in Indonesia and Ecuador, discussing the themes of migrations, housing the urban poor, and (illegal/risk-free) construction practices. In 2017, the Center “Structure” translated the New Urban Agenda into Serbian with the support of the Ministry of Construction, Transport and Infrastructure, Republic of Serbia, and organized numerous events related to the implementation of the New Urban Agenda in Serbia and the region. The Center “Structure” is also actively working on the promotion of urban practices and culture in Serbia and the Balkans. The last World Urban Forum, held  in Kuala Lumpur in Malaysia in 2018 also held an event organized by the Center “Structure” focusing on the implementation of the New Urban Agenda in Eastern Europe. Partners in organizing this event were government institutions from Serbia and Bosnia and Herzegovina, as well as UN agencies and other stakeholders. Lately, Center “Structure” is working on an art documentary and preparing several events related to urban culture in 2022, when the city of Novi Sad in Serbia will be the European Culture Capital. Please check “projects and initiatives” for more detailed information on our work.

SAVETODAVNI ODBOR

Članovi savetodavnog odbora Centra su odabrani zbog njihovog iskustva, znanja i uticaja. Članovi savetodavnog odbora aktivno doprinose rastu i usmerenju organizacije. Članovi savetodavnog odbora su izabrani za period 2020-2023 i mogu biti izabrani za članove odbora u najviše dva četvorogodišnja mandata.
Članovi savetodavnog odbora Centra “Struktura” za period 2020-2023 su: Nhu Sha Vu Than, Lys Mehou-loko, Oana Baloi, Dr. Stefanie Leontiadis, Emery Torbert Mpano, Eduarado Augusto Neves i Jamal L. Wright.

Nhu Sha Vu Than je urbani planer i sociolog sa diplomama iz Moskve, Rusije, Ksijamena, Kine i Toronta, Kanade. Radila je za Ujedinjene nacije u Njujorku, SAD, na procesu pregovora oko Nove urbane agende. Bila je u timu koji je oformio „Tomorrow.City“ platformu i radila je na projektima inovacija za platformu. Poslednje dve godine radi na projektima za „ASEAN“ (Asocijacija zemalja Jugoistočne Azije) u vezi sa prirodnim nepogodama, klimatskim promenama, i drugo. Trenutno živi i radi u Belgiji i govori engleski, ruski, kineski i holandski.

Lys Mehou-loko

Lys Mehou-loko sa svojim diplomama životne sredine, održivog razvoja i komunikacija koje je dobila sa Univerziteta u Parizu, radila je za Ujedinjene nacije u Bangkoku, Tajlandu duži niz godina i kao medijski konsultant na projektima Ujedinjenih nacija u Kitu, Ekvadoru i Kuala Lumpuru, Maleziji. Radila je zatim PR i komunikacije za “Susu“, novu kompaniju u sektoru zdravstva u Parizu. Trenutno živi u Holandiji gde razvija brend u turizmu „Finding Blyss“. Govori engleski, španski, holandski i francuski.

Oana Baloi

Oana Baloi je pejzažna arhitektkinja sa diplomama iz Bukurešta, Rumunija, Beča, Austrija i Roterdama, Holandija, koja radi na projektima resilijentnih gradova. Baloi radi na projektima prostornog planiranja i urbanog dizajna u Istočnoj Africi sa UN-Habitat-om, uključujući i u kriznom kontekstu. Na tim projektima radila je na integraciji raseljenih i ranjivih zajednica sa zajednicama u koje se te grupe stanovništva integrišu. Baloi je objavila brojne akademske članke o javnim prostorima, pejzažnoj arhitekturi, klimatskim promenama. Radi i živi na relaciji Adis Abeba, Etiopija i Najrobi, Kenija.

Dr. Stefanie Leontiadis

Dr. Stefanie Leontiadis je doktorirala na temi javnih prostora u gradovima Evrope, na fakultetu u Milanu, Italiji. Ranije diplome arhitekture dobila je u Njujorku, SAD. Radila na velikom broju istraživačkih projekata Evropske unije. Objavila desetine stručnih i naučnih tekstova. Predaje na fakultetu arhitekture u Atini, Grčkoj. Pored akademskih dostignuća, Dr. Leontiadis je maratonka, u državnoj reprezentaciji i slikarka sa velkim brojem održanih samostalnih izložbi u gradovima Evrope. Govori grčki, italijanski i engleski.

Emery Torbert Mpano

Emery Torbert Mpano je inženjer geotehnike sa diplomama iz Kigalija, Ruande i Glazgova u Velikoj Britaniji. Radio je za velike inženjerske kompanije i razvojne agencije kao što su „Enabel“, „World Bank“, „GIZ“ u Ruandi, Burundiju,  Demokratskoj Republici Kongo, Tanzaniji, Velikoj Britaniji i drugim zemljama.  Mpano živi i radi u Kigaliju, Ruandi, govori engleski, francuski, španski, italijanski, kinjaruanda i svahili.

Eduarado Augusto Neves je inženjer šumarstva sa diplomama iz Sao Paola, Brazila i Pariza, Francuske. Sa Ujedinjenim nacijama radio je na projektima u Nikaragvi, a sa nevladinim sektorom na projektima u Italiji, Portugaliji i Belgiji. Neves je radio kao koordinator organizacije „CABI.org“ promovišući održivu zemljoradnju u Boliviji, Peruu i Brazilu. Trenutno za „One Acre Fund“ koordinira istraživačke projekte u vezi sa ruralnim stanovništvom koje se bavi zemljoradnjom u zemljama Istočne Afrike. Aktivno učestvuje u događajima u vezi sa umetnošću, ljudskim pravima i agroekologijom i član je mreže „Hrana za gradove“ koju vodi Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Govori portugalski, španski, italijanski, francuski i engleski.

Jamal L. Wright

Jamal L. Wright je svoje diplome iz kompjutera i informacionih tehnologija dobio u Čikagu i Njujorku, SAD i nakon karijere u marketingu, radi kao predavač novih kompjuterskih programa za velike korporacije kao što su „McDonalds“, „ALDI“, „Bloomberg“, „Kraft“ i „Mondelez International“. Bio je član upravnog odbora organizacija nevladinog sektora u Njujorku, SAD kao što su „Harlem Cares“ i „NAACP“. Živi u Njujorku, SAD i govori engleski i španski.