Kao deo aktivnosti 23. Salona arhitekture Novi Sad, i u okviru projekta „Evropa po Feješu“ programskog luka ”Druga Evropa”, Novi Sad – Evropska prestonica kulture, organizovana je panelna diskusija ”O gradovima” u konferencijskoj sali Turističke organizacije grada Novog Sada.  Panelnu diskusiju su organizovali, pored Društva arhitekata Novog Sada, i Centar ”Struktura” uz podršku Turističke organizacije grada Novog Sada i Vojvođanskog udruženja urbanista kao i organizacije “OnCities” i “Urban Journalism Academy”.

Dr Siniša Trkulja, prostorni planer Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, pojasnio je da država implementira globalne razvojne agende, poput Nove urbane agende, i da se strateški planerski dokumenti donose uz participaciju svih zainteresovanih strana, međutim, u praksi dešava se da je učešće „po pozivu“. Arhitekt-planer Javnog preduzeća Urbanizam Novi Sad i član Upravnog odbora Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ dr Darko Polić preneo je iskustva planerskih praksi u Novom Sadu i pohvalio učešće i angažovanje civilnog sektora koje biva sve organizovanije i artikulisanije učestvuje u procesu planiranja. Milena Đinić, arhitekta u Upravnom odboru Društva arhitekata Novog Sada i predstavnica civilnog sektora koji se bavi pitanjima grada, prenela je kako se građani sve češće obraćaju Društvu tražeći pomoć u čitanju i razumevanju planskih dokumenata i da se očekuje sve bolja i produktivnija saradnja grada sa svojim građanima i udruženjima.

Miloš Dunjić iz Turističke organizacije grada Novog Sada preneo je da turisti, kojih je uglavnom iz susednih zemalja, Nemačke, Izraela i pre COVID-19 pandemije Kine, posećuju Novi Sad uglavnom u okviru nedeljnih ili dvonedeljnih regionalnih tura i kako se radi na tome da gradovi regiona imaju jedinstvenu ponudu. U Novom Sadu turisti najčešće obilaze javne otvorene prostore, kaže Dunjić, dok dr Polić dodaje da su gosti grada arhitektonske i urbanističke struke mišljenja da je centar Novog Sada veličine gradova od 50 hiljada stanovnika i da bi Novi Sad sa sadašnjih oko 350 hiljada i tendencijom rasta trebao da širi svoj gradski centar i pravi nove centre u drugim delovima grada. 

U diskusiji je učestvovala i Ana B. Moreno iz Španije koja je nekadašnja direktorka komunikacija grada Barselone, pa direktorka komunikacija Ministarstva industrije, turizma i trgovine kao i Ministarstva ekonomije i finansija Španije i nekadašnja direktorka komunikacja UN-Habitat-a, a danas vodi organizaciju “OnCities” kao i „Urban Journalism Institute“. Moreno je prenela svoje prve utiske o Novom Sadu, navodeći da potencijal Dunava možda nije dovoljno iskorišćen, kao i da je i nakon godine titule „Evropske prestonice kulture“ potrebno imati sadržaj koji bi doveo turiste u Novi Sad više od jedanput.